Оториноларингологія (лор)

 

 

Отоларингологія - наука досить складна, оскільки вона об'єднує в собі чотири клінічні дисципліни, а також клініко-фізіологічні аспекти вестибулології, аудіології, неврології і фоніатрії. А ще простіше можна сказати, що лікар оториноларинголог займається проблемами: органу слуху і рівноваги, носа і приносових пазух, глотки і гортані. 

 

Уявлення про локальне ураження ЛОР органів давно потерпіло крах. Досить згадати, що, наприклад, хронічний тонзиліт служить причиною більше 50 захворювань, і, навпаки, захворювання внутрішніх органів, кровоносної і нервової систем, хребта можуть негайно вплинути на функції верхніх дихальних шляхів і вуха. 

 

 

 

За останніми даними серед усіх захворювань у дітей  ЛОР захворювання займають перше місце, а у дорослих захворювання верхніх дихальних шляхів і вуха - третє місце.

 


 

Будова органу слуху

 

Орган слуху і рівноваги складається з 3-х частин: зовнішнє вухо, середнє вухо і внутрішнє вухо. За слух у людини відповідає  слуховий аналізатор (СА). Він ділиться на звукопровідну частину (вушна раковина, зовнішній слуховий прохід, барабана перетинка, ланцюг слухових кісточок), і звукосприймаючу частину (внутрішнє вухо, слуховий нерв, зона кори головного мозку). За рівновагу відповідає вестибулярний аналізатор (ВА), який регулює положення тіла в просторі. Запальний процес зовнішнього і середнього називається - отит, внутрішнього - лабіринтит.

 

 

 

 

Для оберігання органу слуху від шкідливих дій і проникнення інфекції слід дотримуватися деяких гігієнічних заходів. Надлишок вушної сірки, що виділяється залозами в зовнішньому слуховому проході і що захищає вухо від проникнення мікробів і пилу, може привести до утворення сірчаної пробки і викликати послаблення слуху. Тому необхідно постійно стежити за чистотою вух, регулярно мити вуха теплою мильною водою і чистити їх 1 раз на місяць. Якщо скупчилося багато сірки, ні в якому разі не можна видаляти її твердими предметами (небезпека ушкодження шкіри зовнішнього слухового проходу, барабанної перетинки); необхідно звернутися до лікаря, щоб він видалив пробки.

При інфекційних захворюваннях (ОРЗ, грип, ангіна, кір) мікроби з носоглотки можуть проникнути через слухову трубу в порожнину середнього вуха і викликати запалення.

Перевтома нервової системи і перенапруження слуху можуть викликати різкі звуки і шуми. Особливо шкідливо діє тривалий шум, при цьому настає приглухуватість і навіть глухота. 
           

   

 

 

Будова носа

 

Ніс складається з двох основних частин: зовнішній ніс і порожнина носа. Зовнішній ніс утворений кістковими фрагментами, хрящами, і м'якими тканинами. Порожнина носа є початком дихальної системи і ділитися  перегородкою носа на дві майже симетричні половини, в яких розташовані  3 носових раковини (верхня, середня, нижня).   У порожнину носа за допомогою отворів відкриваються додаткові (навколоносові) пазухи(синуси): верхньощелепна (гайморова, максилярна), гратчаста, лобна, основна (клиновидна). Запальний процес в порожнині носа називається риносинусит, в порожнинах пазух - синусит (гайморит, этмоидит, фронтит, сфеноїдит).

Ніс виконує наступні фізіологічні функції:

  дихальну;

  нюхову;

  захисну (очищення, зігрівання, зволоження, чихання);

  резонаторну (мовну).

 

 

 

 

При пересиханні слизової оболонки носа, при відчуттях свербежу і нападів чихання на можливий алерген, треба промити порожнину носа фізіологічним розчином. Не слід пальцем забирати кірочки з носа, бо виникне сікоз. При появі перших симптомів ГРВІ слизову оболонку носа треба змастити  противірусною маззю і прийняти антигістаміний препарат. А якщо нежить не проходить після респіраторних захворювань - треба звернутися до фахівців. Стороннє тіло носа, травма носа - тільки спеціалізована допомога. 
           

   

 

Будова глотки

 

Глотка є початковою частиною травної трубки, розташованої між порожниною рота і стравоходом. В той же час глотка є частиною дихальної трубки, по якій повітря проходить з порожнини носа в гортань.

В порожнині глотки розрізняють три відділи:

  верхній - носова частина, або носоглотка;

  середній - ротова частина або ротоглотка;

  нижній - горлова частина, або гортанноглотка.

 

В куполі носоглотки знаходиться глотковий мигдалик (аденоїдні вегетації), в ротоглотці розташовані піднебінні мигдалики, у верхній частині гортаноглотки біля кореня язика - язиковий мигдалик.

Так як глотка є частиною харчопровідного і дихального шляхів, вона бере участь в наступних життєво важливих функціях: акт їжі (смоктання і ковтання), дихальної, захисної, резонаторної і мовної.

 

 

 

 

Чистити зуби перед сном і вранці, полоскання  ротової порожнини після їжі звичайною водою. Стежте за своєю дієтою - не переїдайте, особливо на ніч, уникайте продуктів, що викликають у вас печію. А у випадку стороннього тіла глотки звертайтесь до фахівця. Обережними треба бути з горячими напоями, бо вони можуть викликати опік слизової оболонки глотки. 
           

   

 

Будова гортані

 

Гортань - це початковий хрящовий відділ дихального горла, призначений для проведення повітря, утворення звуків (голосоутворення) і захисту нижніх дихальних шляхів від попадання до них чужорідних часток. Гортань є найвужчим місцем в усій дихальній трубці, це важливо враховувати при деяких захворюваннях у дітей (при дифтерії, грипі, корі та ін.) із-за небезпеки її повного стенозу і асфіксії (круп). У дорослих людей гортань розташовується в передньому відділі шиї на рівні IV - VI шийних хребців. Вгорі вона приєднана до під'язикової кістки, внизу переходить в дихальне горло - трахею. Спереду від неї лежать м'язи шиї, збоку - долі щитоподібної залози і судинно-нервові пучки. Разом з під'язиковою кісткою гортань зміщується вгору і вниз при ковтанні.

 

 

 

 

Будь-якій людині з досвіду зрозуміло, що заради голосового здоров'я слід уникати крику. Необхідно також намагатися не говорити занадто швидко і не в тональності свого голосу. Треба намагатись рідше "прочищати" горло, краще випити води.

Для нормального функціонування голосового апарату важлива достатня гідратація організму, тобто треба завжди пити достатню кількість рідини. А під час голосових перевантажень - навіть більше вашої звичайної денної норми (якщо вам не протипоказаний надмірний прийом рідини з якихось медичних причин). Це дозволить залозам слизової оболонки гортані виробляти слиз в тій кількості, яка потрібна для нормальної роботи голосових складок. В той же час треба уникати вживання алкоголю і напоїв, що містять кофеїн, оскільки вони можуть підсушувати слизову оболонку.

Не паліть і намагайтеся не знаходитися в приміщенні, де палять. Дим дратує слизову оболонку дихальних шляхів. 
           

   

  

Симптоми при яких необхідно звернутися до оториноларинголога

  При захворюваннях вуха симптоми можуть бути різноманітними: зниження слуху, глухота, біль, виділення, свербіж, шум, запаморочення, хитка хода.

  При захворюваннях носа виникають: закладенність, виділення, сухість, кровотеча, головний біль, зниження нюху, відкритий рот, хропіння, напади чихання.

  При захворюваннях глотки з'являються проблеми з ковтанням, біль, кашель, неприємний запах з ротової порожнини, відчуття дискомфорту в горлі(сухість, першіння, відчуття "стороннього тіла", «комка»).

  При захворюванні гортані у пацієнта може мінятися голос, а то і взагалі пропадати, кашель, виникають проблеми з диханням, зниження апетиту.

 

 

 

 

При вище вказаних симптомах, частина з яких з'являється при ГРВІ і грипі, бажано звернутися до оториноларинголога. Оскільки краще попередити розвиток захворювання, чим потім довго лікувати його наслідки і ускладнення. 
           

   

 

Від  встановлення точного діагнозу, залежить і правильно призначене лікування. Для цього важливо знайти грамотного фахівця. Кваліфікований  оториноларинголог здатний  детально і уважно вивчити ваші скарги, анамнез захворювання, поставити діагноз і призначити лікування.

Ми дотримуємося правила: "Якщо після першого спілкування пацієнта і лікаря, хворому не стало хоч на крапельку легше, лікареві треба міняти професію, а пацієнтові міняти лікаря".

У нас працюють  грамотні фахівці, яким можна довірити своє здоров'я. Звертайтеся в нашу клініку, ми будемо завжди раді вам допомогти і будьте здорові!

 

 

Горішній Ігор Іванович

Oтоларинголог

Запис на прийом